Zirai Mücadele

Zeytin Pamuklu Biti: Tanımı ve Etkili Mücadele Yöntemleri

Zeytin ağaçlarının korkulu rüyası Zeytin pamuklu biti nedir, özellikleri ve zarar şekli ile etkili mücadele yöntemleri hakkında detaylı bilgiler.

Zeytin pamuklu biti (Euphyllura olivina), Türkiye’deki zeytin ağaçlarına zarar verir. Özellikle bahar aylarında dikkat edilmesi gereken önemli zararlılardan biridir.

Bu zararlıya karşı alınacak önlemler arasında mücadele yöntemlerini araştırmak önceliklidir. Oluşacak zararı önlemek için kimyasal ve biyolojik mücadele yöntemlerini iyi bilmek gereklidir.

Zeytin Pamuklu Biti Tanımı

Zeytin pamuklu biti, 2-3 mm boyunda, gri sarı renkte, iri ve yassı başlı bir zararlıdır. Kırmızı gözleri vardır ve vücut yapısı ağustos böceğine benzer. Yumurtaları yaklaşık 0.3 mm boyutundadır. Yeni bırakıldığında krem rengi olan yumurtalar zamanla sarıya döner ve üzerinde iki göz şeklinde lekeler oluşur.

Genç larvalar yeşilimsi sarı renkte olup 2 mm’ye kadar büyürler. Vücutlarından salgıladıkları ince ipliksi mumsu madde zeytin ağaçlarında pamuksu kümeler oluşturur.

Zeytin pamuklu biti mikroskop görünümü

Ergin dişiler kışı, zeytin ağaçlarının kabuklarındaki çatlak veya yarıklarda, sürgün koltuklarında geçirirler. Şubat sonu ve ilkbahar başında aktif hale gelirler.

Bu dönemde çiçek tomurcuklarına, tomurcuk saplarına ve taze yaprakların iç yüzeyine yumurta bırakmaya başlarlar. İklim şartları uygun olduğunda yumurtalar 3-4 gün içinde açılır ve zeytin ağaçlarına zarar vermeye başlarlar.

Zeytin Pamuklu Bitinin Zarar Şekli

Zeytin pamuklu bitleri, ülkemizde zeytin yetiştirilen her bölgede zeytin ağaçlarına zarar verir. Bu böcekler, çiçeklenmeden meyve bağlamaya kadar olan süreçte zeytin ağaçlarının verimini olumsuz etkiler. Çiçek tomurcukları ve sapların öz suyunu emerek bitkinin zayıflamasına, çiçeklerin ve tomurcukların dökülmesine neden olurlar.

Zeytin dalında pamuklu biti zararı

Ayrıca, zeytin tomurcukları arasında pamuksu bir yapı oluştururlar. Öz suyu emilen tomurcuklar sararır, zamanla kurur ve dökülür. Zararlıların sayısı arttıkça verdikleri zarar da artar.

Zeytin Pamuklu Biti Mücadelesi

Zeytin pamuklu bitine karşı çeşitli mücadele yöntemleri vardır. İlk olarak, kültürel mücadele yapılmalıdır. Bunun için ağaçların doğru budanması gerekir. Zeytin ağaçlarının ortası açık kalacak şekilde dallar yanlara doğru açılmalıdır. Böylece tüm dallar eşit şekilde güneş alır.

Zeytin dallarında meyve bağlayan pamuklu biti zararı

Sulama ve gübreleme düzenli yapılmalı, budamadan kalan artıklar temizlenmelidir. Bu önlemler zararlının tamamen yok olmasını sağlamasa da yayılmasını yavaşlatır. Diğer yöntemler arasında biyolojik ve kimyasal mücadele de bulunmaktadır.

Biyolojik Mücadele

Zeytin pamuklu bitine karşı biyolojik mücadelede doğal düşmanlar kullanılır. Bu düşmanlar iki grupta incelenir: parazitoidler ve predatörler.

Parazitoidler:

 • Aphytis türleri (Hym.: Aphelinidae)
 • Psyllaephagus euphyllurae (Hym.: Encyrtidae)

Predatörler:

 • Chilocorus bipustulatus (Col.: Coccinellidae)
 • Pharoscymnus pharoides (Col.: Coccinellidae)
 • Cybocephalus fodori minor (Col.: Cybocephalidae)
 • Anthocoris nemoralis (Hem.: Anthocoridae)
 • Anthocoris minki (Hem.: Anthocoridae)
 • Orius niger (Hem.: Anthocoridae)
 • Deraeocoris delagrrangei (Hem.: Miridae)
 • Heterotoma dalmatinum (Hem.: Miridae)
 • Campyloneura virgula (Hem.: Miridae)
 • Myrmecoris gracilis (Hem.: Miridae)
 • Myrmecoris coartatus (Hem.: Miridae)
 • Rexa raddai (Neur.: Chrysopidae)
 • Chrysoperla carnea (Neur.: Chrysopidae)
 • Nagusta guedeli (Hem.: Reduviidae)
 • Orius niger (Hem.: Anthocoridae)

Bu yöntemler, zeytin pamuklu bitinin doğal ortamında kontrol edilmesine yardımcı olur.

Kimyasal Mücadele

Zeytin pamuklu bitiyle kimyasal mücadeleye başlamadan önce ağaçlar dikkatlice incelenmelidir. Zararlı popülasyonu belirlenir ve yoğunluk görülen alanlar ilaçlanır. Bakanlıkça onaylanmış ilaçlar ve dozlar kullanılmalıdır. İlaçlama için hidrolik veya motorlu bahçe pülverizatörleri tercih edilmelidir. İlaçlar, ağaçlardaki pamuksu yapı ile doğrudan temas etmelidir.

Zeytin Pamuklu Biti İlaçları

Eğer zeytin bahçesinde başka bir zararlı için ilaçlama yapılmışsa, zeytin pamuklu biti için tekrar ilaçlama yapmaya gerek yoktur. Ancak ilaçlama yapılmamışsa ve zararlı yoğunluğu yüksekse, zeytin biti ilaçlamasına, sürgün uçlarında pamuklanmalar görüldükten 10 gün sonra başlayarak çiçeklenme dönemine kadar devam edilir.

Ayrıca meyve ağaçlarına zarar veren Akdeniz sineği hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara yer verdiğimiz “Bahçenizi Akdeniz Meyve Sineğinden Nasıl Korursunuz?” adlı rehberimize de göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu